تعویض پنجره دو سه جداره - پنجره های ارسی کمانی هلالی مخصوص کزج, پنجره,های,ارسی,کمانی,هلالی,مخصوص,کزج,, پنجره های ارسی کمانی هلالی مخصوص کزج

پنجره های ارسی کمانی هلالی مخصوص کزج

شنبه 11 خرداد 1398
01:10 ب.ظ
بهرام پروهانپنجره های ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج:لنگه‌های پنجره ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج به جای حرکت بر حول محور پاشنه، در درون یک چارچوب به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند.ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج غیر از چارچوب به سه قسمتِ آستانه، طبقه پایین یعنی لنگه‌های بازشونده، و قسمت بالا که مخفی‌کننده لنگه هاست تقسیم می‌شود. قسمت بالا به صورت دو جداره ساخته می‌شود تا هنگامی که لنگه‌ها بالا کشیده می‌شوند در میان جداره‌ها پنهان شده منظره نامناسبی به اتاق ندهد.ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج‌ها معمولاً یکی از اضلاع چهارگانه اتاق را تشکیل می‌داد و از کف اتاق تا سقف ادامه پیدا می‌کرد. سطح پنجره ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج‌هایارسی کمانی هلالی مخصوص کرج غالباً از شبکه‌های چوبی با نقش‌های هندسی بسیار ظریف و زیبا به صورت گره سازی یا قواره بندی و با استفاده از قطعه‌های شیشه رنگی یا ساده ساخته می‌شد.
ارسی

پنجره های ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج:

 پنجره ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج‌هایارسی کمانی هلالی مخصوص کرج عموماً به گونه‌ای ساخته می‌شد که تمام سطح بیرونی یک اتاق را در بر می‌گرفت. سطح مشبک پنجره ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج‌هایارسی کمانی هلالی مخصوص کرج چندین کارکرد داشت: نخست نور فضای درون را تأمین می‌کرد و سپس دید و منظر بیرون را در اختیار افراد درون فضا قرار می‌داد و از شدت نور آفتاب و گرمای آن می‌کاست. ازارسی کمانی هلالی مخصوص کرج در فضاهای درونی نیز استفاده می‌شد، در جاهایی مثل بالاخانه‌ها و اتاق‌های گوشوارِ واقع در یک یا دو سوی تالارهای بزرگ و مرتفع؛ زیرا در اوقاتی که مجالسی مردانه در تالارها یا اتاق‌های بزرگ هفت دری یا پنج دری برگزار می‌شد، زنان در اتاق‌های گوشوار یا بالاخانه که در بالا و دو سوی تالار قرار داشت و از یک سمت به آن دید داشتند، می‌نشستند و به این ترتیب بر فضای تالار اشراف داشتند. سطح پنجره ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج‌هایارسی کمانی هلالی مخصوص کرج را گاه با نقوش گوناگون گره‌سازی و شیشه‌های رنگین و ساده می‌آراستند و ترکیب‌های بدیع پدیدمی‌آوردند.ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج برخلاف تصور بعضی‌ها به تقلید از معماری روسی در ایران پدید نیامده و نمونه‌های جالبی ازارسی کمانی هلالی مخصوص کرج در بناها و نقاشی‌ها، پیش از آن‌که معماری چشمگیری در روسیه پاگرفته باشد، مشاهده شده‌است.

ارسی سازی چیست و درب و پنجره ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج  چه مزایایی دارد؟

ارس در فارسی به چم (معنای) گشاده لوز روس و اروس است. در اروپا به این گونه درها گیوتین می‌گویند. استاد پیرنیا واژهارسی کمانی هلالی مخصوص کرج را پارسی می‌داند برابر گشاده و باز. ولی در فرهنگ‌هاارسی کمانی هلالی مخصوص کرج را یک واژه روسی دانسته‌اند “ار” پیشوندی است برابر بالا رفتن که در برخی واژه‌های دیگر مانند ارچین دیده می‌شود و “سی” برابر پرتو و چشمه که در گویش‌های نیمروزی (جنوبی) ایران روایی است.ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج گونه‌ای پنجره ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج چوبی و شبکه دار کشویی است که با بالا و پایین رفتن باز و بسته می‌شود. بلندای آن از کف تا آسمانه است. این در _پنجره ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج گاه به میانسرا باز می‌شود و گاه میان دو تالار جای می‌گیرد تا به هنگام نیاز باز شود و یک تالار بزرگ به دست آید.

کاربردارسی کمانی هلالی مخصوص کرج چیست؟

کاربردارسی کمانی هلالی مخصوص کرج در مهرازی ایران به گونه یک بازشوی بنیادی، پیشینه‌ای بسیار کهن دارد. نمونه‌های زیبای آن در همه جای ایران دیده می‌شود. لتارسی کمانی هلالی مخصوص کرج‌ها معمولاً فرد است.ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج یک لتی در بالا خانه‌های گوشوار یا راهروهای طبقه اول ساختمان که معمولاً در نقاط سردسیر به‌صورت در است دیده می‌شوند. هرارسی کمانی هلالی مخصوص کرج از بخش‌های زیر ساخته شده است:

باهو یا وادار: بخش ایستاده چهار چوب آن.

کلاه: تیر ترازی (افقی) میان بخش پایاوجنبان آن.

تنک: شبکه درون درک‌های آن

چفته ریزه: چفتی که درک‌ها را پایا نگه می‌دارد.

درک یا لنگه: که مانند کشو بالا و پایین می‌رود بخش زیرین به بلندای ۳۰ تا ۵۰ سانتی متر از کف که مانند جان پناه است و پایاست. بخش بالای آن که نیم پرهون (نیم دایره) یا سه پهلو است و پایاست.

ارسی

کارکرد ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج چیست؟

کارکرد سطح مشبک پنجره ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج‌ تأمین نور فضای درونی در معرض دید قرار دادن فضای بیرونی کاهش شدت تابش نور آفتاب و گرما ایجاد زیبایی در نمای ساختمان حفظ حریم و محرمیت فضای بیرون دور کردن حشرات مزاحم (شیشه‌های رنگی پنجره ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج‌ها با ایجاد نورهای رنگارنگ باعث دور شدن و خارج شدن حشرات مزاحم از فضای بیرونی اتاق‌های دارای پنجره ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج‌ می‌شوند.)

 اثرات و دلایل استفاده از پنجره های ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج

این نوع پنجره ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج‌ باعث می‌شوند نور خورشید به‌اندازه کافی وارد فضای اتاق شود نه کمتر نه بیشتر

نقش هندسی درارسی کمانی هلالی مخصوص کرج:

ناپسند دانستن تقلید از نقش‌ها و صورت‌های انسانی و حیوانی در نقاشی و سایر هنرهای تصویری و تجسمی به‌تدریج موجب شد که تقلید از طبیعت در فرهنگ بسیاری از هنرهای اسلامی چندان مورد توجه قرار نگیرد و جایگاه والایی نیابد. به همین جهت هنرمندان به ترکیب‌های هندسی و انتزاعی توجه بسیار کردند

روانشناسی رنگ‌ها در پنجره های ارسی کمانی هلالی:

از نظر روان شناسی رنگ‌های مختلف این شیشه‌ها و ایجاد نورهای هم رنگشان بر روی انسان تأثیرات مختلفی می‌گزارد که هر رنگ کنار رنگ دیگر شدت این تأثیر را خنثی می‌کند و مقدار مناسب آن را تنظیم و تعدیل می‌کند. بیشتر رنگ‌های استفاده شده در شیشه‌های ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج رنگ‌های لاجوردی قرمز سبز و زرد هستند و هر کدام به‌تنهایی یک تأثیر روان‌شناختی مجزای دارند

زیبایی پنجره های ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج:

سطح پنجره ارسی کمانی هلالی مخصوص کرج‌ را با استفاده از انواع نقش‌های گوناگون گره سازی و با شیشه‌های رنگین و ساده می‌آراستند و ترکیب‌های بدیعی پدید می‌آورند و بدین صورت هماهنگی بین این شبکه‌های هندسی و نورهای رنگی باعث ایجاد زیبایی دلپذیری می‌شود.